Σε συμβολική κατάληψη των γραφείων του 2ου Διαμερίσματος του Δήμου Αθηναίων προχώρησαν από το πρωί της Πέμπτης σχολικές καθαρίστριες, διεκδικώντας να υπογραφούν οι Συμβάσεις τους. Παρά το γεγονός ότι οι καθαρίστριες δουλεύουν από την αρχή του Σεπτέμβρη στα σχολεία της Α' βάθμιας και Β' βάθμιας Εκπαίδευσης του 2ου Διαμερίσματος της Αθήνας, μέχρι σήμερα οι σχολικές επιτροπές δεν έχουν προχωρήσει στην υπογραφή των Συμβάσεών τους, με αποτέλεσμα να απασχολούνται εδώ και δύο μήνες χωρίς ασφάλιση και μισθό. Την κινητοποίηση στηρίζει η Επιτροπή Αγώνα Καθαριστριών Δημοσίων Σχολείων Αθήνας, ενώ στο πλευρό τους βρίσκονται εκπρόσωποι της «Λαϊκής Συσπείρωσης» και μαζικών φορέων του 2ου Διαμερίσματος.