Μέλη των σωματείων συζητούν με τους πρόσφυγες |
Με ανακοίνωση, γραμμένη στη γλώσσα των προσφύγων, οι δυνάμεις του ΠΑΜΕ τούς καλούν να οργανώσουν επιτροπές και να διεκδικήσουν μαζί με τα εργατικά συνδικάτα ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης και τα δικαιώματά τους. Με δεδομένο ότι συνδικάτα και Λαϊκές Επιτροπές βρίσκονται από την πρώτη στιγμή εκεί, το κιόσκι του ΠΑΜΕ συγκέντρωσε το ενδιαφέρον πολλών, που συζήτησαν με τους συνδικαλιστές και πήραν την ανακοίνωση.
Η Σάφα, από τη Συρία βρίσκεται στο λιμάνι με τα τρία παιδιά της και προσπαθεί να φτάσει στη Γερμανία, όπου εργάζεται ο σύζυγός της εδώ και σχεδόν ένα χρόνο. «Μου είπαν να πάω να γράψω το όνομά μου σε μια λίστα για να μπορέσω να φύγω για Γερμανία», αναφέρει συζητώντας με μέλη των σωματείων, επιβεβαιώνοντας την παντελή έλλειψη επίσημης ενημέρωσης και το όργιο φημών που διασπείρονται ανάμεσα στους πρόσφυγες.
Ο Μουσταφά, πριν φύγει από τη Συρία, εργαζόταν ως οδηγός. Κουβεντιάζοντας για το ΠΑΜΕ και τους αγώνες που γίνονται στην Ελλάδα, ανέφερε ότι οι εργαζόμενοι πρέπει να παλεύουν όλοι μαζί. Παραπονιέται για το φαγητό που τους δίνεται και προτείνει μέτρα για να οργανωθεί καλύτερα η αλληλεγγύη. Ο Σύρος Μασούτ, που εργαζόταν στον κλάδο των τροφίμων και στην πατρίδα του ήταν οργανωμένος στο συνδικάτο, ανέφερε ότι η χώρα του καταστράφηκε από τον ιμπεριαλισμό. «Τα συνδικάτα πρέπει να μπουν μπροστά, αυτή είναι η δουλειά τους», είπε και πρόσθεσε: «Η συμπαράσταση του ελληνικού λαού είναι πολύ μεγάλη, αλλά η κυβέρνηση τι κάνει; Υποφέρουμε!».