Από τη χτεσινή διαμαρτυρία στον ΟΑΕΕ |
Τη διαμαρτυρία οργάνωσαν οι ΠΟΣ ΟΑΕΕ και ΠΟΣΕ ΟΑΕΕ και συμμετείχαν όλα τα συνταξιουχικά σωματεία των ελευθεροεπαγγελματιών από την Αττική (Ενωση Συνταξιούχων ΟΑΕΕ Αθηνών και περιχώρων, Πειραιά, Νίκαιας, Κορυδαλλού, Ελευσίνας και οι εκτελωνιστές), όπως και το Σωματείο Θήβας.
Οι συνταξιούχοι κατήγγειλαν, για μια ακόμα φορά, στη διορισμένη από την κυβέρνηση διοίκηση του ΟΑΕΕ ότι η απόφαση ν' αναγνωρίσει ως σωματείο το επονομαζόμενο «δίκτυο», εξασφαλίζοντάς του μάλιστα χρηματοδότηση από τις εισφορές των συνταξιούχων, συνιστά ευθεία παρέμβαση στο συνταξιουχικό κίνημα και προσπάθεια υπονόμευσης των αναγνωρισμένων και καταξιωμένων στη συνείδηση των συνταξιούχων συνδικαλιστικών δυνάμεων που δρουν σε αγωνιστική κατεύθυνση.
Από την πλευρά της, η διοίκηση υπερασπίστηκε με νομικίστικα επιχειρήματα την κατάπτυστη απόφαση και για αντιπερισπασμό, ο υποδιοικητής του ΟΑΕΕ επιτέθηκε προκλητικά στον πρόεδρο της ΠΟΣ - ΟΑΕΕ, Π. Τάτση και στην πρόεδρο της Ενωσης των βενζινοπώλων, Μ. Ζάγκα, προκαλώντας τεχνητή ένταση. Με το πρόσχημα ότι δεν βρισκόταν στην ημερήσια διάταξη, το θέμα δεν συζητήθηκε στο ΔΣ και οι συνταξιούχοι ξεκαθάρισαν ότι δεν κάνουν πίσω και ότι θα επανέλθουν.