Το Παράρτημα Καλαμαριάς της Πανελλήνιας Ενωσης Αγωνιστών Εθνικής Αντίστασης, μαζί με το Δήμο Καλαμαριάς διοργανώνουν, την Τετάρτη 5 Σεπτέμβρη 2001, εκδήλωση τιμής και μνήμης για να τιμηθούν οι αγωνιστές της ΕΑ για το μπλόκο της Καλαμαριάς (13/8/1944).
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 6 το απόγευμα στο Μνημείο της Εθνικής Αντίστασης στην Οδό Κερασούντος. Η ΠΕΑΕΑ καλεί όλους τους αντιστασιακούς και πατριώτες της Καλαμαριάς και της ευρύτερης περιοχής να τιμήσουν με την παρουσία τους τη σημαντική αυτή εκδήλωση.