Στην τελική ευθεία μπαίνει το ΚΚΕ για το 20ό Συνέδριό του, που θα πραγματοποιηθεί το διάστημα 30 Μάρτη - 2 Απρίλη 2017, και αυτή την περίοδο πραγματοποιούνται ο Συνδιασκέψεις των Οργανώσεων Περιοχής, που εκλέγουν και τους αντιπροσώπους τους για την κορυφαία εσωοργανωτική διαδικασία. Στις συνεδριάσεις αυτές εξετάζεται πώς θα γίνει πράξη το σύνθημα του Συνεδρίου «Ισχυροποιούμε το ΚΚΕ για δυνατό εργατικό κίνημα και κοινωνική συμμαχία. Για την Εξουσία, το Σοσιαλισμό». Γίνεται εκτίμηση της δουλειάς των ΚΟ το προηγούμενο διάστημα και παίρνουν αποφάσεις για τα επόμενα χρόνια, εξειδικεύοντας τα καθήκοντα που απορρέουν από τη στρατηγική του Κόμματος στους χώρους ευθύνης τους. Ταυτόχρονα, σε εξέλιξη είναι η πλατιά πολιτική εξόρμηση που κάνουν οι ΚΟ, συζητώντας με την εργατική τάξη και τα λαϊκά στρώματα τις Θέσεις της ΚΕ για το 20ό Συνέδριο.
Ο «Ριζοσπάστης» δημοσιεύει σήμερα ανταποκρίσεις από τις συνδιασκέψεις των ΚΟ Πελοποννήσου, Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης, Δυτικής Μακεδονίας και Κρήτης.