Τόσο η εισήγηση του συντονιστή της Επιτροπής, Εμίλ Ολσεν, όσο και η συζήτηση που ακολούθησε, εστίασαν στην κατάσταση που αντιμετωπίζει η εργαζόμενη νεολαία, με τη γενίκευση της «ευελιξίας», την ανεργία, το χτύπημα μισθών και δικαιωμάτων. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στα προβλήματα των γυναικών και των μεταναστών, όπως και στη σημασία να αναδειχθούν στην εργαζόμενη νεολαία τα δικαιώματά της και ο δρόμος για την υπεράσπιση και τη διεκδίκησή τους.
Σε ό,τι αφορά τις δράσεις για το επόμενο διάστημα, συζητήθηκαν μεταξύ άλλων πρωτοβουλίες στο πλαίσιο της καμπάνιας της ΠΣΟ «Νεολαία με δικαιώματα», με ορίζοντα την 1η Μάη 2018. Επιπλέον, έγινε συζήτηση για την αξιοποίηση της Παγκόσμιας Μέρας Δράσης της ΠΣΟ στις 3 Οκτώβρη, η οποία είναι φέτος αφιερωμένη στα θέματα της Υγείας και της Κοινωνικής Ασφάλισης.
Στη συνέχεια, η Επιτροπή Νέων Εργαζομένων επισκέφθηκε τα γραφεία του ΠΑΜΕ, όπου την υποδέχθηκαν τα μέλη της Γραμματείας Νέων του ΠΑΜΕ. Ακολούθησε σεμινάριο με τη συμμετοχή των δύο επιτροπών, με θέμα «Οι κοινωνικές τάξεις σήμερα». Την εισήγηση στο σεμινάριο έκανε ο Γ. Μαυρίκος, ενώ ακολούθησε συζήτηση. Με την ολοκλήρωση του σεμιναρίου οι δύο Επιτροπές αντάλλαξαν δώρα, ενώ νωρίτερα είχε προηγηθεί προβολή του βίντεο που ετοίμασε το ΠΑΜΕ στο πλαίσιο της διεθνούς καμπάνιας της Επιτροπής Νέων Εργαζομένων της ΠΣΟ για την απελευθέρωση της 16χρονης Παλαιστίνιας Αχέντ Ταμίμι και όλων των Παλαιστίνιων πολιτικών κρατουμένων που βρίσκονται φυλακισμένοι στο Ισραήλ.
Στο πλαίσιο της καμπάνιας, εξάλλου, ο Παλαιστίνιος αντιπρόσωπος που συμμετείχε στις εργασίες της Επιτροπής απηύθυνε χαιρετισμό στην εκδήλωση υποδοχής νέων μελών που πραγματοποιούσε την ίδια ώρα στα γραφεία του ο Σύλλογος Εμποροϋπαλλήλων Αθήνας.