Το Σάββατο στην Πάτρα οι εκδηλώσεις του Φεστιβάλ, μετά την προσαρμογή του, έγιναν στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο, με τη συμμετοχή της νεολαίας, των εργαζομένων, των ανέργων, των ανθρώπων κάθε ηλικίας στο Φεστιβάλ να στέλνει δυναμικό μήνυμα «οργανωμένης απειθαρχίας» στη βαρβαρότητα που ζούμε. Το πρόγραμμα άνοιξε με χαιρετισμό από την Ιφιγένεια Αθανασούλα, μέλος του ΚΣ της ΚΝΕ και Γραμματέα του ΣΠ Δυτικής Ελλάδας. Ακολούθησε η κεντρική ομιλία από τον Κύριλλο Παπασταύρου, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ. Οι εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν με συναυλία - αφιέρωμα στον Θάνο Μικρούτσικο με τους Κώστα Θωμαΐδη και Γιώργο Μεράντζα. «Οι κομμουνιστές και οι κομμουνίστριες, οι ΚΝίτες και οι ΚΝίτισσες, οι φίλοι του...