«Κατά τη γνώμη μας, πρόκειται για συμφωνημένη παράδοση, που στοχεύει στη συγκάλυψη του πραγματικού χαρακτήρα και του ρόλου της "17Ν" και, ενδεχομένως, για να δημιουργηθούν προϋποθέσεις, ώστε τέτοια "υποκείμενα", σαν τον σημερινό συλληφθέντα, να συμβάλουν στη συσκότιση και τη μετάθεση του προβλήματος και των ευθυνών γενικά, στον αριστερό αγωνιστικό χώρο». Αυτά υπογράμμισε, χτες βράδυ, η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα, στη διάρκεια ομιλίας της στον Κορυδαλλό, σχετικά με τη χτεσινή «οικειοθελή παράδοση» του Δ. Κουφοντίνα στις Αρχές και συμπλήρωσε: «Δεν ξέρουμε τι επιφυλάσσει για το λαό και το λαϊκό κίνημα το επόμενο διάστημα. Είμαστε βέβαιοι, όμως, ότι ο λαός -και το απέδειξε- έχει κριτήριο...