Οι υπηρεσίες Πρόνοιας που αναπτύχθηκαν στη χώρα μας, μετά τον πόλεμο ήταν αποτέλεσμα σκληρών αγώνων των εργαζομένων και γενικότερα του λαϊκού κινήματος. Τα τελευταία χρόνια, οι κατακτήσεις αυτές έχουν μπει στο στόχαστρο των κυβερνώντων, με αποτέλεσμα δημόσιες υπηρεσίες Πρόνοιας, που κάλυπταν βασικές ανάγκες της εργαζόμενης οικογένειας, να συρρικνώνονται και να υποβαθμίζονται ή να αλλάζει ο χαρακτήρας τους. Τα οξυμένα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι υπηρεσίες Πρόνοιας, με ευθύνη της κυβέρνησης, έφεραν στη Βουλή με Ερώτησή τους για τον υπουργό Υγείας - Πρόνοιας Κ. Στεφανή, οι βουλευτές του ΚΚΕ Π. Κοσιώνης, Λ. Κανέλλη, Ορ. Κολοζώφ, Α. Τζέκης, Ν. Γκατζής και Τ. Τσιόγκας. «Το πάγωμα των...