«Ο Βούδας λιποθύμησε από ντροπή» δεν είναι ταινία για παιδιά, παρότι παίζουν σχεδόν μόνον παιδιά (εξαιρετική η μικρή πρωταγωνίστρια). Είναι ταινία για μεγάλους, για ανθρώπους, δηλαδή, που έχουν ευθύνες (αναλογικές βέβαια) για την κατάσταση στο σημερινό Αφγανιστάν (και δικός μας στρατός βρίσκεται εκεί πέρα, και εμείς έχουμε ευθύνες)! «Ο Βούδας», φυσικά, βλέπεται, πρέπει απαραίτητα να ιδωθεί, και από παιδιά. Αφού αυτά, κυρίως, αφορά το μέλλον! Αφού αυτά, πρωτίστως, προσβάλλει η βία και ο πόλεμος! Η Ιρανή σκηνοθέτης Χάνα Μακμαλμπάφ (γόνος μεγάλης κινηματογραφικής οικογένειας) πλησίασε το Αφγανιστάν με ένα τρυφερό και εμπνευσμένο τρόπο. Η πολύ σκληρή πολιτική και πολεμική πραγματικότητα, της...