Το ίδρυμα «Δημήτρης και Μαρία Δελιβάνη» και οι εκδόσεις Παπαζήση καλούν την Πέμπτη, 8/11, στις 6.30μ.μ., στην αίθουσα της Παλιάς Βουλής σε συζήτηση και προβληματισμό γύρω από την παγκοσμιοποίηση, με αφορμή την παρουσίαση του νέου συγγράμματος της Μαρίας Νεγρεπόντη - Δελιβάνη με τίτλο: «Συνωμοτική παγκοσμιοποίηση», 2η έκδοση.
Για το βιβλίο θα μιλήσουν οι: Γ. Αλογοσκούφης καθηγητής - βουλευτής επικρατείας ΝΔ. Στ. Παπαθεμελής βουλευτής - πρώην υπουργός ΠΑΣΟΚ. Γ. Χατζηκωνσταντίνου καθηγητής - πρόεδρος ΔΟΣΑ. Αλέκα Παπαρήγα ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ. Ο εκδότης Β. Παπαζήσης θα κάνει την εισαγωγή, ενώ τη συζήτηση θα συντονίσει ο Γ. Τσαπόγας δημοσιογράφος - οικονομικός αναλυτής. Θα προηγηθεί σύντομη τοποθέτηση του Claude Albagli, καθηγητή στο Πανεπιστήμιο του Παρισιού και προέδρου του διεθνούς CEDIMES.