Τρίτη 27 Αυγούστου 2019
Σελίδα 19
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΩΠΗΛΑΣΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Θετικό ξεκίνημα για την ελληνική αποστολή

Θετικό ήταν το ξεκίνημα για την ελληνική αποστολή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας Ανδρών - Γυναικών που διεξάγεται στο Λινζ της Αυστρίας. Από ελληνικής πλευράς στην πρεμιέρα της διοργάνωσης υπήρξε η πρόκριση τριών πληρωμάτων στα προημιτελικά με βλέψεις μάλιστα για ακόμη ψηλότερα.

Αρχικά στη δίκωπο άνευ πηδαλιούχου των γυναικών το δίδυμο των Μαρίας Κυρίδου και Χριστίνας Μπούρμπου πήρε τη 2η θέση στην προκριματική σειρά με χρόνο 7.13.98 και προκρίθηκε απευθείας στα προημιτελικά του αγωνίσματος αποφεύγοντας τη διαδικασία του εξτρά αγώνα.

Σπουδαία πρεμιέρα έκανε ο Στέφανος Ντούσκος στο σκιφ των ανδρών. Ο πρωταθλητής των Ιωαννίνων πήρε την πρώτη θέση στη σειρά του με χρόνο 7.05.55 και πέρασε στην πρώτη φάση των προημιτελικών αποφεύγοντας τουλάχιστον μια κούρσα. Την πρόκριση για τα προημιτελικά πήρε και στο σκιφ ελααφρών βαρών ο Λευτέρης Κόνσολας. Ο Ελληνας πρωταθλητής τερμάτισε στην 3η θέση στον προκριματικό με χρόνο 7.20.74 και δεν θα χρειαστεί να πάρει μέρος στον επαναληπτικό.

Αντίθετα, στη δίκωπο των ανδρών οι Θανάσης Παλαιοπάνος και Γιάννης Καλανδαρίδης θα αγωνιστούν στον επαναληπτικό αφού στον προκριματικό πήραν την 5η θέση με χρόνο 6.43.88 όπως και στο διπλό ελαφρύ των ανδρών οι Πέτρος Γκαϊδατζής - Αντώνη Παπακωνσταντίνου που ήταν 4οι στον προκριματικό με χρόνο 6.51.27.

Η Κατερίνα Νικολαΐδου στο σκιφ γυναικών πήρε την 4η θέση με χρόνο 8.28.66.

Σε ρότα μεταλλίου ο Ντούσκος (2023-09-07 00:00:00.0)
Αξιόλογο ξεκίνημα για τις ελληνικές συμμετοχές (2023-07-20 00:00:00.0)