Eurokinissi |
Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΚΚΕ Νίκος Καραθανασόπουλος αναφέρθηκε στους διεθνείς ανταγωνισμούς που «εκφράζονται τόσο στην αναθεώρηση των δημοσιονομικών κανόνων στο πλαίσιο της ΕΕ όσο και στην εμβάθυνση της ΟΝΕ», λέγοντας ότι «δεν είναι τυχαίοι οι τορπιλισμοί που γίνονται στην τραπεζική ολοκλήρωση και ιδιαίτερα στην υπόθεση της ύπαρξης ταμείου εγγυήσεων καταθέσεων αλλά και στο νέο πολυετές πλαίσιο». Οπως εξήγησε, αυτά αφορούν στο «ποιοι θα είναι αυτοί οι κλάδοι της οικονομίας που θα επωφεληθούν πολύ περισσότερο και ποια αντίστοιχα συμφέροντα από αυτήν τη διαδικασία. Ποιος θα βγει περισσότερο κερδισμένος, ποια χώρα, ποια πολυεθνική και ποια χαμένη από την αναγκαία απαξίωση των πλεονασματικών κεφαλαίων».
Επίσης, πρόσθεσε, «δεν είναι τυχαίο ότι οι βασικοί κανόνες του νέου πολυετούς πλαισίου που αναδεικνύουν και τον βασικό αντιλαϊκό του χαρακτήρα, είναι ακριβώς η επιλεξιμότητα των έργων, ο ευρωπαϊκός πολλαπλασιαστής που πρέπει να έχουν αυτά τα έργα και η αιρεσιμότητα των έργων, άρα η πειθαρχία στους σιδερένιους κανόνες της ΕΕ για τα πλεονάσματα και τα ελλείμματα».
Επισήμανε ότι «από αυτή την άποψη και η "πράσινη συμφωνία" δεν σχετίζεται με την προστασία του κλίματος, αυτό είναι τεράστια υποκρισία. Σχετίζεται με τι κεφάλαια και ποιων τα κεφάλαια θα απαξιωθούν και ποιοι θα κερδίσουν πολύ περισσότερο. Γι' αυτό δεν είναι τυχαίο ότι οι τράπεζες, οι μεγάλες πολυεθνικές που θα χρηματοδοτήσουν και τις πράσινες επενδύσεις, από την άλλη χρηματοδοτούν τις επενδύσεις στη "μαύρη Ενέργεια". Γιατί αποκλειστικός σκοπός και των μεν και των δε επενδύσεων είναι το καπιταλιστικό κέρδος και όχι η προστασία του περιβάλλοντος».
Σημείωσε ότι σε αυτά θα πρέπει να ληφθούν υπόψη και «οι ανησυχίες που εκφράζονται από ευρύτερους κύκλους για το πώς μπορεί να θωρακιστεί η ευρωπαϊκή οικονομία από την εκδήλωση μιας νέας καπιταλιστικής κρίσης που κατά πολλούς είναι προ των πυλών».
Τόνισε καταλήγοντας: «Λέμε καθαρά, καμία ελπίδα δεν μπορεί να προκύψει για το λαό από τα τεκταινόμενα και τους προβληματισμούς στο επίπεδο της ΕΕ. Αντίθετα η βαρβαρότητα αυτή του συστήματος καταστρέφει πραγματικές δυνατότητες που υπάρχουν για να ζήσει ο κόσμος πολύ καλύτερα. Φανταστείτε, τεχνητή νοημοσύνη, ρομποτικοί αυτοματισμοί κ.ά. Ομως αυτά σε συνθήκες κυνηγητού του κέρδους αποτελούν την ατμομηχανή επιδείνωσης της θέσης του λαού και όχι απελευθέρωσής του».