Μπορεί όλες τις προηγούμενες μέρες, με τα αντιφατικά στοιχεία που έδιναν στη δημοσιότητα και κυρίως με την προπαγάνδα περί «ατομικής ευθύνης» να επιχειρούσαν να ρίξουν στο λαό τις ευθύνες για την έξαρση, ωστόσο, όσα ανακοινώθηκαν χτες, παραπέμπουν ευθέως στο ότι η αιτία είναι διαφορετική.
Τι άλλο μπορεί να δείχνει, μεταξύ άλλων, το μέτρο της επιβολής μοριακού ελέγχου σε όσους θέλουν να έρθουν στην Ελλάδα με πτήσεις από συγκεκριμένες χώρες και για όλους όσοι θέλουν να μπουν από τα χερσαία σύνορα; Οπως ακόμα και το ότι το μέτρο απαγόρευσης λειτουργίας, σε συγκεκριμένες ώρες, καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος επιβάλλεται κατά κύριο λόγο σε τουριστικές περιοχές; Οτι τα μέτρα έχουν στόχο να περιορίσουν την είσοδο τουριστών και επισκεπτών από άλλες χώρες, μιας και αυτό καθόρισε την εξέλιξη που υπήρξε μετά το «πετσόκομμα» όλων των υγειονομικών πρωτοκόλλων από τις αρχές Ιούλη, προκειμένου να υπάρξει «καύσιμο» για την ατμομηχανή του Τουρισμού των μεγαλοεπιχειρηματιών.
Από την άλλη, και αυτήν τη φορά, η κυβέρνηση δεν ανακοίνωσε κανένα απολύτως μέτρο για την ενίσχυση του δημόσιου συστήματος Υγείας, που βρίσκεται αντιμέτωπο με τα τεράστια προβλήματα έλλειψης προσωπικού και υλικοτεχνικών υποδομών και ενώ είναι αυτό που σηκώνει το κύριο βάρος αντιμετώπισης της πανδημίας.
Συγκεκριμένα, τα μέτρα που αποφασίστηκαν σε χτεσινή τηλεδιάσκεψη του πρωθυπουργού με συναρμόδιους υπουργούς, κυβερνητικά στελέχη και τον επικεφαλής της Επιτροπής των λοιμωξιολόγων Σωτήρη Τσιόδρα, είναι τα εξής:
-- Τις Περιφέρειες Κρήτης, Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης
-- Τις Περιφερειακές Ενότητες Θεσσαλονίκης, Χαλκιδικής, Λάρισας και Κέρκυρας
-- Τους Δήμους Μυκόνου, Πάρου, Σαντορίνης, Βόλου, Κατερίνης, Ρόδου, Αντιπάρου, Ζακύνθου, Κω. Η απαγόρευση δύναται να επεκταθεί σε άλλες περιοχές ή και οριζόντια, ανάλογα με την εξέλιξη των επιδημιολογικών δεδομένων.
Καλό είναι να θυμηθούμε ότι η κυβέρνηση επιχειρηματολογούσε πριν μερικές βδομάδες για τα αντίθετα από αυτά που ανακοίνωσε χτες. Ετσι, αντί να διενεργούνται καθολικοί προληπτικοί έλεγχοι σε όλους τους επισκέπτες πριν ξεκινήσουν το ταξίδι τους, όπως και συχνοί έλεγχοι σε εργαζόμενους και κατοίκους τουριστικών περιοχών, σε συνθήκες μάλιστα που καθημερινά καταγράφονται νέα ρεκόρ κρουσμάτων παγκοσμίως, η πρόληψη από την πλευρά του κράτους περιορίστηκε σε μερικούς δειγματοληπτικούς ελέγχους στις αφίξεις από το εξωτερικό, με τα αποτελέσματα ακόμα και γι' αυτούς τους ελέγχους να γνωστοποιούνται αφού πρώτα τα κρούσματα έχουν διασκορπιστεί σε όλη τη χώρα!
Τις ίδιες προτεραιότητες του κεφαλαίου εξυπηρετούσαν και η απόφαση κυβέρνησης και ΕΕ για 100% πληρότητα στα αεροπλάνα, με συνωστισμό επιβατών σε πολύωρες πτήσεις, η αντίστοιχη «χαλάρωση» των προληπτικών μέτρων στην ακτοπλοΐα, αλλά και οι αποφάσεις χαλάρωσης των μέτρων προστασίας στους χώρους δουλειάς. Ιδιαίτερα οι εργαζόμενοι σε αυτούς τους κλάδους, μαζί με τους αυξημένους κινδύνους για την υγεία τους, αντιμετωπίζουν είτε το ξεζούμισμα, το πετσόκομμα μισθών και δικαιωμάτων όσοι δουλεύουν, είτε την επιβίωση με ανεπαρκή επιδόματα ή ακόμα και χωρίς αυτά, όσοι έχουν μείνει άνεργοι.