Στον Πολυχώρο «Μάνος Λοΐζος» της Νίκαιας λειτουργεί από χτες, Πέμπτη 4 Νοέμβρη, και μέχρι αύριο, Σάββατο 6 Νοέμβρη, η σημαντική έκθεση που διοργανώνει η Πανελλήνια Ενωση Αγωνιστών Εθνικής Αντίστασης και Δημοκρατικού Στρατού Ελλάδας (ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ) προς τιμήν των 80 χρόνων από την ίδρυση του ΕΑΜ και των 75 χρόνων από την ίδρυση του ΔΣΕ, έκθεση η οποία μέχρι πρότινος λειτουργούσε στο Σκοπευτήριο της Καισαριανής.
Ωρες λειτουργίας σήμερα Παρασκευή και αύριο Σάββατο: 9 π.μ. - 12 μ. και 5.30 μ.μ. - 8 μ.μ.
Αύριο στις 6.30 μ.μ. θα παρουσιαστεί η έκδοση της «Σύγχρονης Εποχής» «Το ΚΚΕ στον ιταλοελληνικό πόλεμο 1940-'41». Τη βιβλιοπαρουσίαση θα κάνει ο Στρατής Δουνιάς, μέλος του Τμήματος Ιστορίας της ΚΕ του ΚΚΕ.
Τηλέφωνα επικοινωνίας για τις οργανωμένες επισκέψεις στην έκθεση, με ξενάγηση από ομάδα ιστορικών της ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ, στα κεντρικά γραφεία της ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ (210-8222952, από τις 9 π.μ. έως τις 2 μ.μ.).