Σχολιάζοντας τις νέες αυξημένες τιμές στο ρεύμα, το ΠΑΜΕ σημειώνει σε ανακοίνωσή του:
«Την ίδια ώρα που τα κέρδη των επιχειρηματικών ομίλων στην Ενέργεια δεν έχουν πλαφόν, ανακοινώθηκαν οι νέες αυξήσεις των παρόχων στο ρεύμα, έως και 29% για τον Γενάρη. Το πραγματικό πλαφόν μπαίνει μόνο στις λαϊκές ανάγκες των εργαζομένων, που παλεύουν άνισα με την ενεργειακή φτώχεια και τα κύματα ακρίβειας, με "όπλα" την κοροϊδία των ψίχουλων από τα διάφορα pass και των "λελογισμένων αυξήσεων" σε μισθούς που νομοθετεί κάθε χρόνο η κυβέρνηση.
Επαναφέρουμε τα αιτήματα που έχουν προτάξει συνδικαλιστικές οργανώσεις και έχουν πραγματοποιήσει αγωνιστικές κινητοποιήσεις για την ανακούφιση κάθε εργατικής - λαϊκής οικογένειας.