Κινητοποίηση στο υπουργείο Ενέργειας και Περιβάλλοντος, όπου στο πλευρό των κατοίκων βρέθηκε ο βουλευτής του ΚΚΕ Γ. Μαρίνος
Από τη χτεσινή κινητοποίηση |
Δίνοντας συνέχεια στις αγωνιστικές δράσεις που αναπτύσσονται το τελευταίο χρονικό διάστημα στη νότια Καρυστία ενάντια στις νέες αδειοδοτήσεις αιολικών σταθμών, κάτοικοι, σύλλογοι και φορείς της περιοχής κλιμάκωσαν τις κινητοποιήσεις τους με κάθοδο στην Αθήνα, απαιτώντας να σταματήσει κάθε διαδικασία εγκατάστασης ανεμογεννητριών. Κατά τη διάρκεια της συγκέντρωσης ο δήμαρχος Καρύστου Ε. Ροβιόλος, εκπρόσωποι φορέων και εκπρόσωποι των δημοτικών συνδυασμών επέδωσαν στον υφυπουργό Περιβάλλοντος και Ενέργειας Ν. Ταγαρά το ψήφισμα του Δημοτικού Συμβουλίου Καρύστου.
Στο πλευρό τους ήταν για άλλη μια φορά το ΚΚΕ, με τον βουλευτή Εύβοιας και μέλος του ΠΓ της ΚΕ Γιώργο Μαρίνο. Μιλώντας στους συγκεντρωμένους τόνισε ότι «το ΚΚΕ, όπως όλα τα χρόνια, στηρίζει τον δίκαιο αγώνα του λαού της Καρύστου, της νότιας Εύβοιας, συνολικά τον αγώνα του λαού της Εύβοιας, ενάντια στην επέλαση των ενεργειακών ομίλων και στην εγκατάσταση των αιολικών πάρκων, που προώθησαν όλες οι κυβερνήσεις. Είμαστε στο πλευρό σας και απαιτούμε τώρα να ακυρωθούν όλα τα σχέδια! Να μην περάσει καμία άδεια για καμία ανεμογεννήτρια! Ο λαός μας έχει μεγάλη δύναμη στα χέρια του και αυτήν τη δύναμη θα τη δείξει στον δρόμο του αγώνα! Γιατί μόνο ο λαός μπορεί να σώσει τον λαό! Στον δρόμο της σύγκρουσης με την αντιλαϊκή πολιτική και τα μεγάλα συμφέροντα, γιατί αυτά κέρδισαν από τα αιολικά πάρκα και τις ανεμογεννήτριες, από τη λεγόμενη πράσινη μετάβαση. Ο λαός πλήρωσε ακριβά με την ακρίβεια και την ενεργειακή φτώχεια. Καλή δύναμη σε όλους και σε όλες, για νέους αγώνες!».
Ο βουλευτής του ΚΚΕ στο πλευρό των αγωνιζόμενων |