Κείμενο στήριξης από πρώην συνδικαλιστικά στελέχη στο κίνημα των επαγγελματιών - βιοτεχνών - εμπόρων
«Οι εκλογές της 21ης Μαΐου 2023 δίνουν την ευκαιρία σε εμάς που θητεύσαμε σε συνδικαλιστικούς, επιμελητηριακούς και άλλους φορείς των Επαγγελματιών, Βιοτεχνών και Εμπόρων να συστρατευθούμε και να ενώσουμε τη φωνή μας στηρίζοντας το κόμμα του λαού, το ΚΚΕ», αναφέρουν σε κείμενό τους πρώην συνδικαλιστές στο κίνημα των ΕΒΕ και προσθέτουν:
«Στην Ελλάδα συνεχίζεται η εναλλαγή των αστικών κυβερνήσεων, που υπηρετώντας στην ίδια ρότα τα συμφέροντα του ντόπιου και ξένου κεφαλαίου είναι όλες βουτηγμένες στα αντιλαϊκά μέτρα κατά του ελληνικού λαού.
Ακρίβεια, αφαίρεση δικαιωμάτων, μείωση λαϊκών εισοδημάτων και συντάξεων πάνε μαζί με την πολιτική αφανισμού των Επαγγελματιών, Βιοτεχνών και (μικρο)Εμπόρων από το οικονομικό προσκήνιο. Χιλιάδες μικρές επιχειρήσεις και αυτοαπασχολούμενοι ρίχνονται μαζί με τις οικονομίες τους στην άβυσσο ενός καταστροφικού ανταγωνισμού και στην εξάρτηση από το μεγάλο κεφάλαιο.
Ο λαός υποφέρει και τα κέρδη του κεφαλαίου μετρώνται σε δισεκατομμύρια. Δεν έχουμε καμία εμπιστοσύνη σε κανένα από τα κόμματα που υπηρετούν το σύστημα και παρουσιάζονται εναλλάξ ως νέοι σωτήρες. Αυτήν τη στιγμή υπερβαίνουμε κάθε άλλη σκέψη και ενώνουμε τη φωνή και τη δράση μας στηρίζοντας το ΚΚΕ στην εκλογική μάχη (...) Τασσόμαστε με το ΚΚΕ γιατί κατανοούμε ότι μόνο έτσι ο λαός μπορεί να σώσει τον λαό».
Το κάλεσμα υπογράφουν: Βασιλείου Στέργιος, πρώην γγ του Βιοτεχνικού Επιμελητηρίου Αθήνας (ΒΕΑ), Βουλαμάκης Στράτος, πρώην πρόεδρος της Ομοσπονδίας Καθαριστηρίων, Γιαννακάκης Αλέκος, πρώην μέλος του ΔΣ της Ομοσπονδίας Καθαριστηρίων, Κακαράντζας Κώστας, πρώην πρόεδρος της Ομοσπονδίας Πωλητών Λαϊκών Αγορών Αττικής, Καυκαλέτος Τάσος, μέλος του ΔΣ του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Αθήνας, Κορφιάτης Διονύσης, πρώην πρόεδρος της ΓΣΕΒΕΕ, Λιανός Γιώργος, πρώην μέλος του ΔΣ της Ομοσπονδίας Επαγγελματιών Ανελκ/ρων (ΠΟΒΕΣΑ), Μαντζουράτος Δημήτρης, πρώην μέλος του ΔΣ του Εμπορικού Συλλόγου Πειραιά, Μαντζώρος Κώστας, πρώην μέλος του ΔΣ της Ομοσπονδίας Υδραυλικών, Παπαδόπουλος Κώστας, βιοτέχνης δέρματος, δημοτικός σύμβουλος Νίκαιας - Ρέντη, Παστίδης Κώστας, πρώην μέλος του ΔΣ της ΟΕΒΕ Αθήνας, Πυλαρινός Σταμάτης, μέλος του ΔΣ του Βιοτεχνικού Επιμελητηρίου Αθήνας, Σταυρακόπουλος Γιάννης, πρώην πρόεδρος του ΣΙΣΕΜΑ, μέλος του ΔΣ της ΠΟΒΕΑΜ (επισκευαστές αυτοκινήτου), Τσαρουχάς Βάιος, πρώην μέλος του προεδρείου του ΔΣ της Ομοσπονδίας Καθαριστηρίων.