Εκτεταμένη είναι η καταστροφή από τους αλλεπάλληλους καύσωνες και την προσβολή από περονόσπορο τόσο στις επιτραπέζιες ποικιλίες και στο σταφιδάμπελο, όσο και στις οινοποιήσιμες, στην αμπελοκαλλιέργεια του νομού Ηρακλείου. Οπως επισημαίνουν μάλιστα οι αμπελοκαλλιεργητές, τα αμπέλια που υπέστησαν φέτος καταστροφή θα έχουν και την επόμενη χρονιά σοβαρό πρόβλημα στην παραγωγή.
Η ζημιά, που είναι ολοκληρωτική σε πολλές περιοχές, π.χ. Αρχάνες, Ασίτες, Βενεράτο, Προφήτη Ηλία κ.α., ήρθε να προστεθεί στα προβλήματα που ήδη αντιμετωπίζουν οι αμπελοκαλλιεργητές, όπως όλοι οι βιοπαλαιστές αγρότες και οι κτηνοτρόφοι, με το συνεχώς αυξανόμενο κόστος παραγωγής, την ακρίβεια στα αγροεφόδια, την τιμή στο ηλεκτρικό ρεύμα που οδηγεί στα ύψη το κόστος του αρδευτικού νερού, τις πολύ χαμηλές τιμές στον παραγωγό, τις αθρόες εισαγωγές - ελέω ΚΑΠ - κρασιού από τρίτες χώρες κ.λπ.
Μετά απ' όλα αυτά και σε συνδυασμό με τη γενικότερη επιδείνωση της οικονομικής τους κατάστασης, οι αμπελουργοί αδυνατούν να καλύψουν υποχρεώσεις που «τρέχουν» και οξύνονται τα προβλήματα επιβίωσής τους.
Από την άλλη, αντιμετωπίζουν τον αναχρονιστικό και φοροεισπρακτικό κανονισμό του ΕΛΓΑ, που με ευθύνη όλων των μέχρι σήμερα κυβερνήσεων έχει τόσους κόφτες και εξαιρέσεις ώστε οι αγρότες να πληρώνουν υπέρογκες ασφαλιστικές εισφορές χωρίς να αποζημιώνονται πλήρως για τη ζημιά που έχουν υποστεί.
Το θέμα έφεραν στη Βουλή με Ερώτησή τους βουλευτές του ΚΚΕ, ζητώντας να αποζημιωθούν οι αμπελοκαλλιεργητές άμεσα και στο 100% για τις ζημιές που έχουν υποστεί. Επίσης, να αλλάξει ο αναχρονιστικός κανονισμός του ΕΛΓΑ, να παγιωθεί ο αποκλειστικά δημόσιος χαρακτήρας του και να αποζημιώνει στο 100% τη ζημιά της παραγωγής και του κεφαλαίου, σε φυτικό και ζωικό, από όλες τις αιτίες καταστροφής του.