Πέμπτη 9 Μάη 2002
Σελίδα 30
ΑΕΚ - ΗΡΑΚΛΗΣ 77-68
Γλίτωσε τη ζημιά

Αν και αγχώθηκε τελικά η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει το 1-0 στις νίκες κόντρα στον Ηρακλή και να έχει τον πρώτο λόγο για την υπόθεση- πρόκριση στον τελικό. Το 77-68 μπορεί να ήρθε πιο δύσκολα απ' ό,τι ενδεχομένως να το περίμεναν στην ΑΕΚ και απ' ό,τι μαρτυράει το τελικό σκορ, εντούτοις επί της ουσίας έδωσε το δικαίωμα στην Ενωση να διατηρήσει το πλεονέκτημα έδρας. Οι δυο ομάδες θα ξανασυναντηθούν το Σάββατο στο Ιβανώφειο και αν χρειαστεί τρίτο παιχνίδι τότε θα γίνει πάλι στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα φάνηκε επηρεασμένη προς το χειρότερο από την 20ήμερη διακοπή του πρωταθλήματος αφού, ως γνωστόν, δε συμμετείχε στον πρώτο γύρο των πλέι οφ. Οι Ενωσίτες φάνηκαν να συνέρχονται στο τελευταίο δεκάλεπτο και η ψυχραιμία που έδειξαν στα τελευταία κρίσιμα λεπτά τούς έδωσε τη νίκη. Αντίθετα, ο Ηρακλής έδειξε περίσσιο πάθος να ανατρέψει τις ισορροπίες (πλεονέκτημα έδρας) και να φύγει από την Αθήνα με το ροζ φύλλο αγώνα. Η άμυνα ζώνης απέδωσε καρπούς φέρνοντας την ομάδα και μπροστά στο σκορ (50-45), αλλά τα λάθη στο τέλος τής στοίχισαν.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-33, 53-55. 77-68 ΑΕΚ: Χόλντεν 10, Καρ 3, Κικίλιας 3, Ντικούδης 22, Μπετς 9, Χατζής 19, Ζήσης, Κακιούζης 11, Μπιλμπά, Παντελιάδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Γιαννουζάκος 5, Μικ 5, Χατζηβρέττας 21, Διαμαντίδης 9, Καράγκουτης 11, Μπλάκνεϊ 8, Χούπμαν 6, Παπαϊωακείμ 3, Νάνης, Σχορτσιανίτης.

Κατέρρευσε στο β' μέρος η ΑΕΚ (2019-11-20 00:00:00.0)
Κέρδισαν τα φαβορί (2010-11-08 00:00:00.0)
Προβάδισμα ΠΑΟ - Μαρούσι (2004-05-18 00:00:00.0)
Διά... χειρός Μποντίρογκα (2002-02-12 00:00:00.0)
Ενατη... και κουραστική (2001-12-04 00:00:00.0)
Το ντέρμπι βάφτηκε κόκκινο (1999-12-07 00:00:00.0)