Τετράωρη στάση εργασίας από τις 8 πμ έως τις 12 το μεσημέρι πραγματοποιούν σήμερα οι γιατροί στα δημόσια νοσοκομεία της Αθήνας και του Πειραιά, μετά από ομόφωνη απόφαση του ΔΣ της Ενωσης Νοσοκομειακών Ιατρών Αθήνας - Πειραιά (ΕΙΝΑΠ).
Οι γιατροί διεκδικούν την αύξηση των κονδυλίων για τις εφημερίες ώστε να υπάρχουν ασφαλή προγράμματα στα νοσοκομεία του Λεκανοπεδίου, αφού, όπως εκτιμά η ΕΙΝΑΠ, τα κονδύλια που εγκρίθηκαν για το 2003 δεν επαρκούν για την κάλυψη με ασφαλείς εφημερίες.
«Δεν αντέχουμε άλλο αυτήν την κατάσταση, που κάθε λίγο δημιουργεί προβλήματα σε όλο και περισσότερα νοσοκομεία, που κάθε λίγο δημιουργεί αναστάτωση με το να μην πληρώνονται ούτε τα δεδουλευμένα», υπογραμμίζει η ΕΙΝΑΠ και ζητά και την άμεση πληρωμή των δεδουλευμένων.