Τρίωρη στάση εργασίας την ερχόμενη Τετάρτη 17 Σεπτέμβρη από τις 11 π.μ έως τις 2 μ.μ και συνελεύσεις σε όλα τα νοσοκομεία πραγματοποιούν οι νοσοκομειακοί γιατροί του Λεκανοπεδίου, σύμφωνα με απόφαση της Ενωσης Ιατρών Νοσοκομείων Αθήνας - Πειραιά (ΕΙΝΑΠ).
Η ΕΙΝΑΠ, με αφορμή τη συζήτηση που έχει ξεκινήσει για το ιατρικό μισθολόγιο, και μετά από πρόταση της Δημοκρατικής Πανεπιστημονικής Κίνησης Γιατρών στην πρόσφατη συνεδρίαση της Ενωσης, προχώρησε στην επαναβεβαίωση του διεκδικητικού της πλαισίου. Ετσι, διεκδικεί αύξηση των δημοσίων δαπανών για την υγεία, νέο αξιοπρεπές ιατρικό μισθολόγιο, προσλήψεις, μονιμότητα των γιατρών, αναγνώριση του ανθυγιεινού της εργασίας κ.ά.
Στα πλαίσια του προγραμματισμού, η ΕΙΝΑΠ όρισε ακόμα κεντρική Γενική Συνέλευση του κλάδου για τη Δευτέρα 29 Σεπτέμβρη στις 12 μ. στο νοσοκομείο Ευαγγελισμός.