Απεργούν σήμερα οι υπάλληλοι σε μια σειρά νομαρχίες, κλιμακώνοντας τις κινητοποιήσεις που ξεκίνησαν από τη Δευτέρα, διεκδικώντας την ικανοποίηση μιας σειράς θεσμικών και οικονομικών αιτημάτων. Για το θέμα παραχωρεί σήμερα συνέντευξη Τύπου ο Σύλλογος Υπαλλήλων της Νομαρχίας Αθήνας, με τη συμμετοχή εκπροσώπου της Ομοσπονδίας Συλλόγων Υπαλλήλων Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων Ελλάδας, η οποία ενέκρινε και στηρίζει την απεργία.
Οι εργαζόμενοι ζητούν: Προσλήψεις μόνιμου προσωπικού. Θέσπιση αντικειμενικών κριτηρίων στις μετακινήσεις. Καταβολή της εκλογικής αποζημίωσης, των υπερωριών του 2002 και του τρέχοντος έτους, καθώς και του ενιαίου επιδόματος, που θα εξισώνει τους μισθούς των υπαλλήλων στις Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις. Επίσης διεκδικούν: εφαρμογή των βαρέων και ανθυγιεινών σε ορισμένες κατηγορίες εργαζομένων, καθώς και εφαρμογή του πλαισίου υγιεινής και ασφάλειας στους χώρους εργασίας.