Το σταμάτημα κάθε ενέργειας δίωξης της αντιπολεμικής και αντιιμπεριαλιστικής δράσης απαιτεί το ΔΣ της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδας με χτεσινό δελτίο Τύπου με αφορμή την κατηγορία κατά του Δ. Αγκαβανάκη, ότι συμμετείχε στις 15 του Φλεβάρη του 2003 - μέρα αντιιμπεριαλιστικών συλλαλητηρίων σε ολόκληρη τη χώρα ενάντια στη δολοφονική επέμβαση κατά του Ιράκ - στο κρέμασμα αντιπολεμικών πανό στην Ακρόπολη από το ΠΑΜΕ. Σημειώνει ανάμεσα σε άλλα: «Ο αντιιμπεριαλιστικός αντιπολεμικός αγώνας είναι καθήκον του κάθε εργαζόμενου και πολύ περισσότερο του κάθε συνδικαλιστή» και «αυτός ο αγώνας είναι απαράδεκτο να ποινικοποιείται».