Τελικά αποκαλύφθηκε ότι από τις 6/12/2004 στο Ταμιευτήριο δε δουλεύει η απογευματινή βάρδια μέχρι τις 7 μ.μ. - όπως ήξεραν οι συνταξιούχοι - λόγω έλλειψης προσωπικού. Κάποιοι συνταξιούχοι δεν το ήξεραν και κάποιοι δεν είδαν την ανακοίνωση του Ταμιευτηρίου, ότι δε λειτουργεί η απογευματινή βάρδια.
Αυτά είναι τα αποτελέσματα του κυνηγητού μεγιστοποίησης των επιχειρηματικών κερδών και της εφαρμογής «διαρθρωτικών» αλλαγών: Ταλαιπωρία, και για τους εργαζόμενους, και για τους συνταξιούχους. Γι' αυτό - αντί για μεταξύ τους αντιπαραθέσεις - το καλύτερο που έχουν είναι να ενωθούν και να συγκρουστούν με τις πολιτικές που τους οδηγούν στην ταλαιπωρία.