Από την Επιτροπή για τη Δικαστική και Ανθρωπιστική Υποστήριξη - GRH, του Βερολίνου, έφθασε στην ΚΕ του ΚΚΕ το ακόλουθο μήνυμα:
«Αγαπητοί σύντροφοι,
Με βαθιά θλίψη μάθαμε ότι ο επίτιμος πρόεδρος του κόμματός σας, ο μεγάλος αγωνιστής της ειρήνης και του σοσιαλισμού, Χαρίλαος Φλωράκης, απεβίωσε στις 25 Μάη.
Στο πρόσωπό του χάνουμε έναν ακριβό φίλο και συναγωνιστή, ο οποίος εμάς τους πολίτες της πρώην Γερμανικής Λαοκρατικής Δημοκρατίας (DDR) μας συμπαραστάθηκε πολύ στον αγώνα μας ενάντια στις πολιτικές διώξεις και στάθηκε πάντα στο πλάι μας. Θα τιμούμε πάντα με τις καλύτερες σκέψεις τη μνήμη του.
Η πολιτική του διαθήκη θα σταθεί αφετηρία για νέα ώθηση στον αγώνα μας ενάντια στον πόλεμο, στην καταπίεση, στην αδικία και ενάντια στο γκρέμισμα της κοινωνικής μέριμνας. Θα σταθεί αφετηρία για τον αγώνα μας, τη φιλία των λαών και την ειρήνη. Είμαστε σίγουροι ότι σ' αυτούς μας τους αγώνες θα σας έχουμε πάντα στο πλευρό μας.
Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς αλληλεγγύης
Professor Doctor
Σίγκφριντ Μέκλερ
Πρόεδρος της GRH».