«Περίπου 2,2 εκατομμύρια άνθρωποι χάνουν κάθε χρόνο τη ζωή τους από ασθένειες ή δυστυχήματα στον χώρο εργασίας. Κύριες αιτίες η ελλιπής ασφάλεια και η παγκοσμιοποίηση που δημιουργεί πιέσεις για γρήγορα κέρδη» (η είδηση στο «ΕΘΝΟΣ»).
«Πάνω από 150.000 πολίτες απομακρύνθηκαν από τις εστίες τους και μεταφέρθηκαν σε ασφαλή καταφύγια εν αναμονή του κυκλώνα καθώς και χιλιάδες τουρίστες από τα ξενοδοχεία του τουριστικού Βαραντέρο» (η είδηση στα «ΝΕΑ»).
«Πρόκειται για τοκογλυφικό κέρδος, το οποίο επιβαρύνει τα ήδη πιεζόμενα λαϊκά στρώματα. Εάν μάλιστα συνυπολογισθεί ότι ολοένα και περισσότερα νοικοκυριά καταφεύγουν πλέον στον δανεισμό για να αντιμετωπίσουν ακόμη και τρέχουσες καταναλωτικές τους ανάγκες, η υπόθεση προσλαμβάνει διαστάσεις μείζονος κοινωνικού προβλήματος» (από το κύριο άρθρο στην «ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ»).
«Ολοήμερα σχολεία - πάρκινγκ (...) περισσότεροι από 300.000 μαθητές παραμένουν σε περίπου 4.000 ολοήμερα δημοτικά σχολεία χωρίς να ασχολούνται με όλα όσα περιλαμβάνει το πρόγραμμά τους» (η είδηση στο «ΒΗΜΑ»).
«Σχεδόν ένας στους δύο Ελληνες δε γνωρίζει ποια είναι τα συμπτώματα της άνοιας και του Αλτσχάιμερ, ενώ το 69% θεωρεί ότι η απώλεια μνήμης είναι φυσιολογική συνέπεια των γηρατειών. Αποτέλεσμα; Το 69% των Ελλήνων που πάσχουν από Αλτσχάιμερ δεν το γνωρίζει!» (η είδηση στην «ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ»).