Κι επειδή κάποιοι μπορεί να πουν ότι δεν έχει και τόση σημασία η στιγμιαία εικόνα, αλλά η εξέλιξη των πραγμάτων, ορίστε και τα σχετικά γι' αυτή στοιχεία, από την ίδια έκθεση: Το 1820, η σχέση μεταξύ φτωχότερης και πλουσιότερης χώρας ήταν ένα προς τρία, το 1973 ήταν ένα προς 44 και το 1992 ένα προς 72. Οπως καταλαβαίνετε, είναι πολύ χειρότερα τα στοιχεία, που φανερώνουν την αύξηση της ανισότητας, όχι μεταξύ χωρών, αλλά μεταξύ εργαζομένων και πλουσίων.
Αυτή είναι η εικόνα και η πορεία του ιμπεριαλισμού, του σύγχρονου, δηλαδή, καπιταλισμού. Μια εικόνα, που φανερώνει, επίσης, και τη μοναδική διέξοδο, που έχουν τα δισεκατομμύρια των καταπιεσμένων.