Με συγκέντρωση μπροστά στο υπουργείο, "συμμετείχαν" οι εργαζόμενοι στο "Ασκληπιείο" Βούλας στη συζήτηση για το νομοσχέδιο υγείας που γίνεται στην αρμόδια Κοινοβουλευτική Επιτροπή.
Οι εργαζόμενοι στο "Ασκληπιείο" διαμαρτύρονται για την τραγική έλλειψη του προσωπικού, που έχει ως αποτέλεσμα να υπολειτουργούν τα χειρουργεία, να μην μπορεί να λειτουργήσει ο τεχνητός νεφρός - εξυπηρετεί μόνο 5 άτομα, ενώ θα μπορούσε να εξυπηρετήσει 60. Ετσι, δημιουργείται μια λίστα 70 ατόμων που περιμένουν να μπουν σε αιμοκάθαρση.
Οι γιατροί του ογκολογικού νοσοκομείου "Μεταξά" αποφάσισαν να κάνουν στάση εργασίας (9πμ - 2μμ) στις 18 Ιούνη 1997, διαμαρτυρόμενοι για την εγκατάλειψη του νοσοκομείου για πάνω από δέκα χρόνια.