Τετάρτη 10 Απρίλη 1996
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΠΛΕΪ ΟΦ
Στην Ευρώπη το Σπόρτιγκ

Κέρδισε στου Παπάγου με 94 - 84. Ισοφάρισε η ΑΕΚ, που κέρδισε το Περιστέρι στην παράταση

Το... 94 ήταν το γούρικο νούμερο για το Σπόρτιγκ στην πρώτη φάση των πλέι οφ. Χτες το συγκρότημα των Πατησίων διπλασίασε τις νίκες του στου Παπάγου με 94 - 84 (σ.σ. πρώτο ματς 94 - 87), πήρε το εισιτήριο για την Ευρώπη και τώρα θα βρει στο δρόμο του τον Πανιώνιο στην οκτάδα του πρωταθλήματος. Ο Μίτσελ Ουίγκινς για μια ακόμη φορά οδήγησε την ομάδα του εκ του ασφαλούς στην επικράτηση. Με 41 πόντους σμπαράλιασε την άμυνα των "στρατηγών", που είχε να αντιπαρατάξει τον Αιγύπτιο Αμπντελνάμπι που... σταμάτησε στους 30 πόντους. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 47 - 46. Τους πόντους πέτυχαν για τις δυο ομάδες: ΠΑΠΑΓΟΥ: Λημνιάτης 11, Ντέιβις 22, Αμπντελνάμπι 30, Υφαντής 7, Μπαλτατζής 3, Λογοθέτης 11, Τσαγκόπουλος, Μανωλόπουλος. ΣΠΟΡΤΙΓΚ: Ουίγκινς 41, Κόστνερ 16, Κούρος 2, Καδουρίδης 8, Γάκης 6, Αβδάλας 7, Παπαδάτος 7, Χριστοδούλου 7.

• Ανοιχτούς λογαριασμούς για τη Μ. Πέμπτη άφησαν χτες ΑΕΚ και Περιστέρι. Το συγκρότημα του Σ. Σούμποτιτς ισοφάρισε τις νίκες 1 - 1 (σ.σ. πρώτο ματς 94 - 85 για τους χτεσινούς ηττημένους) με το 83 - 77 και τώρα όλα θα κριθούν στο αυριανό παιχνίδι που θα γίνει στο Περιστέρι. Το ματς ήταν δραματικό αφού κρίθηκε στην παράταση. Η Ενωση πήρε κεφάλι από την αρχή και κατάφερε στο ημίχρονο να είναι μπροστά με αέρα 10 πόντων (40 - 30). Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν το ματς 69 - 69 στην εκπνοή του. Στην παράταση η ΑΕΚ περισσότερο ψύχραιμη πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Και οι δυο μονομάχοι στερήθηκαν τους "πύργους" τους Πελ και Λοτερντέιλ για διαφορετικούς λόγους. Ο πρώτος αποτελεί παρελθόν για τον "δικέφαλο", ενώ ο "Γκρισίνο" ταλαιπωρείται από τα γόνατά του. Οι συνθέσεις ήταν: ΑΕΚ: Ζέρβας 10, Κατσικάρης 3, Τούλσον 20, Χατζής 10, Παπαδόπουλος 7, Κουκλάκης 1, Ποδαράς 11, Παπαγιάννης 2, Κακιούζης 19, Λίγκος.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Κορωνιός 24, Γκαγκαουδάκης 6, Μακαράς 8, Μυλωνάς 4, Τσίτουμ 18, Γκούροβιτς 15, Αποσκίτης 2, Καμπούρης.