Στο Συμβούλιο της Επικρατείας το σχέδιο Προεδρικού Διατάγματος
Η εμπορευματοποίηση της Αγροτικής Τράπεζας που ξεκίνησε με το νόμο 1914/1990 ολοκληρώνεται με το σχέδιο Προεδρικού Διατάγματος που κατατέθηκε στο Συμβούλιο της Επικρατείας (ΣτΕ) και υπογράφεται από τα μέλη του Υπουργικού Συμβουλίου.
Σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα που κατατέθηκε στο Ε' Τμήμα του ΣτΕ, η ΑΤΕ μετά τη μετατροπή της σε ανώνυμη τραπεζική εταιρεία εξέρχεται από όλες τις δεσμεύσεις του δημόσιου τομέα, εκτός από θέματα που αφορούν προσλήψεις προσωπικού.
Η έξοδος της Αγροτικής Τράπεζας από τις δεσμεύσεις που ισχύουν για τις άλλες δημόσιες επιχειρήσεις θεωρήθηκε απαραίτητη με το σκεπτικό πως έτσι θα μπορεί να ανταγωνιστεί τις τραπεζικές εταιρίες της ελεύθερης αγοράς!
Τέλος, με άλλο σχέδιο Προεδρικού Διατάγματος, το οποίο υπογράφεται από τους υπουργούς Εθνικής Οικονομίας, Γεωργίας και τον υφυπουργό Ανάπτυξης, η Αγροτική Τράπεζα εξαιρείται ολικά από τις διατάξεις του νόμου 2286/1995 που αφορά τις προμήθειες του δημόσιου τομέα.