Στο δημόσιο και όχι στο Δήμο Αθηναίων ανήκει το άλσος που βρίσκεται δίπλα στη Σχολή Ευελπίδων. Η Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας (ΣτΕ) έκρινε ότι είναι άκυρη η κοινή υπουργική απόφαση των υπουργών Εσωτερικών, Οικονομικών και αναπληρωτή υπουργού Γεωργίας με την οποία μεταβιβάστηκε στο Δήμο Αθηναίων το άλσος της Σχολής Ευελπίδων και επετράπη η εγκατάσταση λυόμενου αναψυκτηρίου.
Στην απόφαση του Ανώτατου Ακυρωτικού Δικαστηρίου επισημαίνεται ότι ο αναπληρωτής υπουργός Γεωργίας έπραξε αναρμοδίως κατά την έκδοση της κοινής υπουργικής απόφασης και επομένως η κοινή υπουργική απόφαση είναι άκυρη.
Τέλος, το δικαστήριο δεν ασχολήθηκε με το νόμιμο ή όχι στο θέμα της εγκατάστασης του λυόμενου αναψυκτηρίου στο χώρο του άλσους, αφού η άδεια χορηγήθηκε από το Δήμο Αθηναίων, ενώ η κυριότητά του παραμένει στο ελληνικό δημόσιο.