ΧΑΛΚΙΔΑ (του ανταποκριτή μας).-
Η δημόσια παιδεία στο "απόσπασμα" της λιτότητας και της εγκατάλειψης, που την έχουν "στήσει" οι νεοσυντηρητικές πολιτικές των γαλαζοπράσινων κυβερνητικών πολιτικών, δεινοπαθεί για άλλη μια χρονιά κάτω απ' το "εκσυγχρονιστικό" όραμα - στόχο της ιδιωτικοποίησης και της εμπορευματοποίησης της μόρφωσης.
Δεκάδες οι καταγγελίες που βλέπουν - και άλλες που δε βλέπουν - το φως της δημοσιότητας με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, ενώ το υπουργείο επαναπαύεται στις "δάφνες" της υλοποίησης των οδηγιών του ΟΟΣΑ και της μααστριχτικής λαίλαπας. Θύμα αυτής της παιδείας είναι και οι μαθητές του Γυμνασίου - Λυκείου Ιστιαίας όπου στην κυριολεξία αναγκάζονται να "στοιβάζονται" σε ουρές για την εξυπηρέτηση της σωματικής τους ανάγκης, επειδή εδώ και ένα χρόνο ο Δήμος Ιστιαίας αδιαφορεί και η Νομαρχία Εύβοιας δε διαθέτει κονδύλι μόλις 500.000 δραχμών για την κατασκευή δέκα τουαλετών του Λυκείου.
Προκειμένου να μην υπάρξουν προβλήματα υγείας με τους 500 μαθητές του σχολείου, ο διευθυντής του Γενικού Λυκείου και οι καθηγητές "σφράγισαν" τις τουαλέτες του, με αποτέλεσμα οι μαθητές να "εξυπηρετούνται" στις τουαλέτες που χρησιμοποιούν οι 300 μαθητές του Γυμνασίου. Την έντονη διαμαρτυρία του για την απαράδεκτη κατάσταση που επικρατεί στα σχολεία εκφράζει με επιστολή διαμαρτυρίας, προς τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Εύβοιας, το Δημοτικό Συμβούλιο Ιστιαίας και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου.