Αντιπροσωπεία του ΚΚΕ πραγματοποίησε περιοδεία στο νησί των Φαιάκων και συναντήθηκε με εκπροσώπους φορέων
Κοινός τόπος των συναντήσεων αποτέλεσαν - πέρα από τα γενικότερα προβλήματα της ακρίβειας και του γενικότερου και συνεχούς υποβιβασμού του βιοτικού επιπέδου των εργαζόμενων - τα σοβαρά προβλήματα υποαπασχόλησης και ανεργίας, που βασανίζουν το εργατικό δυναμικό του νησιού, καθώς η μεγάλη πλειοψηφία του απασχολείται στον τουριστικό τομέα και εργάζεται για ορισμένους μήνες το χρόνο, ενώ οι άλλοι τομείς και κλάδοι ακολουθούν μια φθίνουσα πορεία, με συνέπεια να διογκώνονται ακόμη περισσότερο τα προαναφερόμενα προβλήματα. Από κοντά έρχεται η συνεχής χειροτέρευση των συνθηκών εργασίας και ιδιαίτερα η εντεινόμενη συνεχώς υπερεκμετάλλευση από τους μεγαλοξενοδόχους των χιλιάδων εργαζόμενων στα ξενοδοχεία του νησιού. Η ύπαρξη μεγάλων και σοβαρών ελλείψεων στους τομείς της υγείας και της παιδείας σημειώθηκε επίσης από τους εκπροσώπους των φορέων, ως προβλημάτων που χρειάζονται άμεση και αποφασιστική αντιμετώπιση, αφού το νοσοκομείο του νησιού είναι παντελώς αδύνατο να αντιμετωπίσει τις υπάρχουσες ανάγκες και οι κτιριακές συνθήκες αρκετών σχολείων κρίνονται ως απαράδεκτες.
Η αντιπροσωπεία του ΚΚΕ δήλωσε τη συμπαράσταση του Κόμματος και τη θέλησή του, των οργανώσεών του, της κοινοβουλευτικής ομάδας και των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης που διαθέτει, να υποστηρίξουν και να προβάλουν τα δίκαια αιτήματα των εργαζομένων της Κέρκυρας. Ταυτόχρονα, υπογράμμισε την ετοιμότητα του Κόμματος, να υποστηρίξει την οποιαδήποτε πρωτοβουλία συσπείρωσης των φορέων και των εργαζομένων του νησιού και σημείωσε την ανάγκη της αγωνιστικής διεκδίκησης των προβλημάτων, ως αναντικατάστατης προϋπόθεσης για την επίλυσή τους.
Η περιοδεία έκλεισε με μαζική συγκέντρωση που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα του ΕΚΚ, το απόγευμα της Δευτέρας και με θέμα "οι πολιτικές εξελίξεις και οι προτάσεις του ΚΚΕ".