Μια ζεστή και φιλική συνάντηση είχε χτες ο υποψήφιος δήμαρχος με την "Αγωνιστική Αριστερή Οικολογική Συμπαράταξη για την Αθήνα",Λεων. Αυδής, με τη Γραμματεία της Ελληνικής Επιτροπής για τη Διεθνή Υφεσή και Ειρήνη στα γραφεία της Επιτροπής. Στη συζήτηση διαπιστώθηκε η ανάγκη της συνεργασίας της Τοπικής Αυτοδιοίκησης με το Κίνημα Ειρήνης. Ο πρόεδρος της ΕΕΔΥΕ, Ευάγγελος Μαχαίρας, τόνισε ακριβώς αυτήν την ανάγκη, ιδιαίτερα σήμερα με την κρισιμότητα της κατάστασης που διαμορφώνει η Νέα Τάξη Πραγμάτων και σημείωσε χαρακτηριστικά προς τον υποψήφιο δήμαρχο: "Παρακολουθούμε τη δράση και τις θέσεις της "Συμπαράταξης" και οι απόψεις μας συμπίπτουν. Θέλουμε να συνεχιστεί αυτή τη συνεργασία".
Από την πλευρά του, ο Λεων. Αυδής σημείωσε πως πράγματι η Τοπική Αυτοδιοίκηση πρέπει να ασχολείται και με τα γενικά θέματα, ιδιαίτερα αυτά του Κινήματος Ειρήνης. Σημείωσε ότι η επίσκεψη στα γραφεία της ΕΕΔΥΕ θεωρείται σαν απαρχή μιας πιο στενής συνεργασίας του συνδυασμού με το Κίνημα Ειρήνης, συνεργασία που πρέπει να γίνει πιο μόνιμη.