ΧΑΛΚΙΔΑ (του ανταποκριτή μας).-
Με 4ωρη στάση εργασίας και με μια μαζική Γενική Συνέλευση απάντησαν οι εργαζόμενοι στην "Ελληνική Εταιρία Μπισκότων" (πρώην "Αλλατίνη") του ομίλου Φιλίππου,στην απόλυση του προέδρου του σωματείου Δ. Βλάχου (συνδικαλιστή της ΕΣΑΚ), που είχε παραπεμφθεί από την εταιρία στην επιτροπή του άρθρου 15 του ν.1264/82 και απολύθηκε την προηγούμενη Δευτέρα, αλλά και στους ευρύτερους σχεδιασμούς εργοδότη για διάλυση του σωματείου και την ανατροπή των εργασιακών σχέσεων.
Η Γενική Συνέλευση των εργαζομένων με συντριπτική πλειοψηφία - μόνο 3 ψήφοι "κατά" - απαίτησε την επαναπρόσληψη του συνδικαλιστή και εξουσιοδότησε τη διοίκηση του σωματείου να προβεί σε κάθε είδους κινητοποιήσεις γι' αυτό.
Πρωτοβουλία προς την κατεύθυνση αυτή έχει αναλάβει και η διοίκηση του ΕΚ Εύβοιας, η οποία σε έκτακτη συνεδρίασή της, αποφάσισε τη σύγκληση σύσκεψης τη Δευτέρα, 6.30μμ, με όλα τα ΔΣ των σωματείων του νομού για λήψη αποφάσεων αντίδρασης.