Η πολιτική κίνηση «Κομμουνιστική Ανανέωση» εκφράζει τα συλλυπητήριά της για την απώλεια του Βασίλη Εφραιμίδη στην ΚΕ του ΚΚΕ και στην οικογένειά του.
Στην ανακοίνωσή της σημειώνει: «Ο Β. Εφραιμίδης με τη μακρόχρονη αγωνιστική του διαδρομή και την πλούσια κοινοβουλευτική του δράση περνά στην ιστορία του κομμουνιστικού κινήματος σαν ένας από τους αξιότερους εκπροσώπους των εργαζομένων λαών της Ελλάδας και της Ευρώπης.
Ταυτόχρονα με την ακατάβλητη νεανική του άλκη - ίδιον της ηρωικής γενιάς του - δημιούργησε μια στάση ζωής που αποτελεί πηγή έμπνευσης για τους νεότερους αγωνιστές».