Σε επίπεδο τεχνικής γραμματείας προβάλλουν προφάσεις για να αναβάλουν στο άπειρο τη διεξαγωγή του συνεδρίου, ενώ ανάλογη είναι η στάση τους και στους συλλόγους: Στο τμήμα Γεωγραφίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου στη Μυτιλήνη ορίστηκαν αντιπρόσωποι των παρατάξεων ΠΚΣ και ΠΑΣΠ για το πανσπουδαστικό συνέδριο, καθώς η ΔΑΠ αρνήθηκε να ορίσει αντιπρόσωπο, με τη δικαιολογία ότι δεν είναι έγκυρο το έγγραφο που κατατέθηκε και ότι δε... γνωρίζουν την ακριβή ημερομηνία διεξαγωγής του συνεδρίου! Η δε ΠΑΣΠ εκ των υστέρων δήλωσε ότι δε θα καλύψει ο σύλλογος τα μεταφορικά έξοδα των αντιπροσώπων, υποστηρίζοντας ότι δε δίνει χρήματα ο σύλλογος για να ...παίξουν οι αντιπρόσωποι ξύλο!
Για άλλη μια φορά ΔΑΠ και ΠΑΣΠ αποκαλύπτονται: Στόχος τους είναι η διάλυση της οργάνωσης του φοιτητικού κινήματος και της πανελλαδικής συγκρότησής του, προκειμένου να περνούν πιο εύκολα τα αντιεκπαιδευτικά μέτρα που προωθούν τα κόμματά τους.