Είκοσι Ιρακινούς λαθρομετανάστες επιχείρησαν να μεταφέρουν από περιοχή των ελληνοτουρκικών συνόρων στη Θεσσαλονίκη δύο άτομα ελληνικής καταγωγής, που συνελήφθησαν τα ξημερώματα στο Πέπλο Εβρου από άνδρες των τμημάτων συνοριακής φύλαξης Φερρών και Τυχερού.
Πρόκειται για τους Χ. Ζαφείρη 59 ετών και Ν. Βρίζα 43 ετών, κατοίκους Θεσσαλονίκης. Οπως έγινε γνωστό από την Αστυνομική Διεύθυνση, οι αλλοδαποί μπήκαν στην Ελλάδα χτες τα ξημερώματα από περιοχή του ποταμού Εβρου με τη βοήθεια Τούρκου δουλέμπορου, ο οποίος εισέπραξε συνολικά, αμοιβή 8.000 δολάρια ΗΠΑ.