Εκδήλωση όπου θα συζητηθούν οι θέσεις του ΚΚΕ για τους μετανάστες διοργανώνει η Δυτική Αχτίδα της ΚΟΑ του ΚΚΕ την ερχόμενη Τρίτη 17 Ιούνη, στις 8 μ.μ. στην πλατεία Αγίου Φανουρίου στο Ιλιον. Στην εκδήλωση θα συζητηθούν το πρόβλημα της νομιμοποίησης, τα μεροκάματα, τα ωράρια εργασίας, οι συνθήκες δουλειάς, τα δημοκρατικά δικαιώματα και οι ελευθερίες. Ακόμα, το ζήτημα της Ασφάλισης, της συνταξιοδότησης, της Υγείας, αλλά και η Παιδεία, η γλώσσα, η μόρφωση των παιδιών των μεταναστών. Θα μιλήσει στέλεχος του ΚΚΕ και θα ακολουθήσει καλλιτεχνικό πρόγραμμα.