Οι κυβερνήσεις των κρατών - μελών της ΕΕ (και η ελληνική) και οι δυνάμεις του κεφαλαίου, μετά και το ΟΧΙ των Ιρλανδών, αρνούνται το δημοψήφισμα επειδή φοβούνται τη δυναμική των λαϊκών διαθέσεων.
Χιλιάδες λαού και νεολαίας με διαδηλώσεις σε Αθήνα -Θεσσαλονίκη μετά από κάλεσμα του ΚΚΕ και της ΚΝΕ διεκδίκησαν δημοψήφισμα κατά της «Συνθήκης της Λισαβόνας» και της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Την ίδια ώρα το Κόμμα έδινε την ίδια μάχη στη Βουλή, σφυροκοπώντας το αντιδραστικό κατασκεύασμα και τα κόμματα του ευρωμονόδρομου.
Το ΠΑΣΟΚ ζήτησε δημοψήφισμα υπέρ της Ευρωσυνθήκης που ψήφισε μαζί με την κυβέρνηση στη Βουλή. Ο ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ σπέρνει αυταπάτες με την ουτοπική άποψη για φιλολαϊκή Ευρωσυνθήκη υπονομεύοντας τον αγώνα ενάντιά της.