Afara - «ΡΥΑΚΑ ΠΥΡΟΣ» - Tumi |
Τα «χρώματα» και τα «αρώματα» της μουσικής «πλημμύρισαν» το Φεστιβάλ και τις τέσσερις ημέρες, προσφέροντας ουσιαστική ψυχαγωγία και τέρψη στους χιλιάδες ανθρώπους που κατέκλυσαν την Πανεπιστημιούπολη.
Δυστυχώς, ο καιρός δεν επέτρεψε να ολοκληρωθούν κάποιες πολύ σημαντικές μουσικές εκδηλώσεις, όπως το εξαιρετικό αφιέρωμα στο «Λαϊκό κίνημα και Λαϊκό τραγούδι», με τη συμμετοχή πολλών και σημαντικών ερμηνευτών (προλάβαμε να πάρουμε μια μικρή αλλά δυνατή «γεύση») και το ενδιαφέρον αφιέρωμα στην μπλουζ. Ανάμεσα στις συναυλίες που ματαιώθηκαν λόγω της κακοκαιρίας ήταν αυτές των υπέροχων Ιταλών «Banda Bassotti», των Β. Παπακωνσταντίνου - Χρ. Θηβαίου, Μίλτου Πασχαλίδη, Λαυρ. Μαχαιρίτσα - Δ. Σταρόβα - Β. Καζούλη, Ν. Ζιώγαλα - Οδ. Τσάκαλου - Ζ. Παπαδοπούλου, Κ. Μαραβέγια, Β. Βασιλάτου - «Ιστορίες για κρουστά» κ.ά.
Χάλκινα Γουμένισσας |
Τις πολλές και διαφορετικές συναντήσεις με την παραδοσιακή και λαϊκή μας μουσική με τις συναυλίες των Πετρολούκα Χαλκιά - Αντ. και Θ. Κυρίτση, Χάλκινων Γουμένισσας, Σούλας Βαζούρα, Αγάθωνα Ιακωβίδη, Ορχήστρας Τρικάλων, σχημάτων όπως οι «Δάρνακες», «Γιάλα» κ.ά.
Παρούσα η 15μελής μουσική ομάδα «Κομπανία Ναζίμ», που ήρθε από την Κωνσταντινούπολη, αλλά και πολλά σχήματα γνωστά και νεότερα: «Ενδελέχεια», «Φθηνό Ευέλικτο Μουσικό Δυναμικό», «Encardia», Afara από τους «Ρύακα πυρός», «Ταξικά απόβλητα», «Κυνηγοί ονείρων», «Ασπονδοι» κ.ά.
Παντελής Θαλασσινός |
Γιώτα Νέγκα |
«Δάρνακες» |
«Τοξικά Απόβλητα» |
Ειρήνη Ψυχράμη |
Διονύσης Τσακνής |
Απόστολος Ψυχράμης |
«ENGARDIA» |
Πετρολούκας Χαλκιάς |
Πετρολούκας Χαλκιάς, Αντ. και Θ. Κυρίτσης |
Φίλιππος Πλιάτσικας |
Μύρωνας Στρατής |
«Γιάλα» |
Παναγιώτης Καλαντζόπουλος |
Ευανθία Ρεμπούτσικα |
Ελλη Πασπαλά |
Ορχήστρα Τρικάλων |
Μανώλης Μητσιάς |
Μπάμπης Στόκας |
Σούλα Βαζούρα |
Καλλιόπη Βέτα |
Γιάννης Ιωάννου |
«BANDA BASSOΤTI» |
Αγάθωνας |