Διάβημα διαμαρτυρίας για τις αλλεπάλληλες αντικομμουνιστικές προκλήσεις με πρωτοβουλία της τσεχικής προεδρίας στην ΕΕ, θα πραγματοποιήσει σήμερα, Τετάρτη 1η Απρίλη, στις 11 το πρωί, αντιπροσωπεία του ΚΚΕ και της ΚΝΕ με επικεφαλής τον Γιάννη Γκιόκα, βουλευτή του Κόμματος, στην πρεσβεία της Τσέχικης Δημοκρατίας, που βρίσκεται στην οδό Σεφέρη 6, στο Παλαιό Ψυχικό. Η τσεχική προεδρία πρωταγωνιστεί αυτή την περίοδο στη συστηματική προώθηση αντικομμουνιστικών ψηφισμάτων, συνάξεων και πρωτοβουλιών στο επίπεδο της ΕΕ.