Πλήθος κόσμου στην εκδήλωση της Επιτροπής Ειρήνης
Η επιτακτική ανάγκη περαιτέρω ανάπτυξης και ενδυνάμωσης του φιλειρηνικού κινήματος, επισημάνθηκε στην εκδήλωση της Επιτροπής Ειρήνης Λάρισας, με αφορμή τη μαύρη επέτειο των 60 χρόνων του ΝΑΤΟ. Στην εκδήλωση, που έγινε παρουσία πλήθους κόσμου στο Εργατικό Κέντρο Λάρισας, μίλησε ο Γ. Ντουνιαδάκης, υποναύαρχος ε.α., ο οποίος αναφέρθηκε στις διεθνείς εξελίξεις, στον ιμπεριαλιστικό ρόλο του ΝΑΤΟ σε βάρος λαών και χωρών. Υπογράμμισε, δε, τον κίνδυνο νέων επεμβάσεων από το ΝΑΤΟ και τις άλλες ιμπεριαλιστικές δυνάμεις, αντίστοιχων με αυτή εναντίον του γιουγκοσλαβικού λαού.
Την εκδήλωση άνοιξε ο Β. Ζωγράφος, πρόεδρος της Επιτροπής Ειρήνης, ενώ χαιρετισμό απηύθυνε ο Θ. Βάιος, αντιπρόεδρος του Εργατικού Κέντρου Λάρισας, υπογραμμίζοντας ότι «η διάλυση του ΝΑΤΟ είναι μονόδρομος για τους λαούς που πρέπει να βάλουν φρένο στην ιμπεριαλιστική επιθετικότητα ως προϋπόθεση για έναν κόσμο ειρηνικό».
«Για να δρομολογηθούν εξελίξεις προς το συμφέρον των λαών - τόνισε ο Γ. Ντουνιαδάκης - επιβεβλημένη είναι η διάλυση των εργαλείων που χρησιμοποιούν οι μεγάλοι για την κυριαρχία τους (βάσεις, στρατιωτικοί συνασπισμοί) και η επιστροφή όλων των στρατευμάτων στις χώρες τους. Κι αυτά δεν μπορεί να πραγματοποιηθούν παρά μόνο με την όσο γίνεται μεγαλύτερη ανάπτυξη του κινήματος ειρήνης στον κόσμο, ώστε περισσότεροι άνθρωποι ν' αντιληφθούν πού πραγματικά οδηγούνται τα πράγματα, χωρίς τις ψευδαισθήσεις για τις προοπτικές που συγκεκριμένα κόμματα και κυβερνήσεις προσπαθούν να επιβάλουν».