Φορολογική ασυλία και πράσινη κερδοφορία από τη μια, «αυξήσεις» κοροϊδίας και επιδόματα πείνας από την άλλη
Και με κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ, οι νέοι άνεργοι θα γίνουν κατά χιλιάδες φτηνή και επιδοτούμενη εργατική δύναμη για το κεφάλαιο, ενάντια στην πραγματική τους ανάγκη για πλήρη και σταθερή εργασία |
Στη λογική αυτή ανακοίνωσε ότι «τα κέρδη των επιχειρήσεων που δε διανέμονται αλλά μένουν για να γίνουν επενδύσεις θα φορολογούνται με χαμηλό συντελεστή για να γίνουν επενδύσεις και θέσεις εργασίας», ενώ για τη φορολογία της λαϊκής οικογένειας ήταν ασαφής μιλώντας γενικά για «μια ενιαία, προοδευτική, τιμαριθμοποιημένη, δίκαιη φορολογική κλίμακα για όλα τα εισοδήματα από εργασία και μερίσματα». Τέλος, όσον αφορά τις υπεράκτιες εταιρείες ξεκαθάρισε ότι δε θα υπάρξει αλλαγή του υφιστάμενου καθεστώτος, αλλά «τα ακίνητα των offshore θα φορολογηθούν αποτελεσματικά».
Ο Γιώργος Παπανδρέου, έκανε εκτενή αναφορά στην περίφημη «πράσινη ανάπτυξη». Κατέστησε σαφές, ότι το μοντέλο που θα εφαρμόσει η κυβέρνηση θα στηρίζεται στη λογική της προσέλκυσης επενδύσεων και κατ' επέκταση στη δημιουργία συνθηκών ελκυστικών για τους επενδυτές. Χαρακτηριστική ήταν η φράση του «σχεδιάζουμε τη δημιουργία ελληνικής παραγωγικής βάσης, που θα φέρει επενδύσεις, δουλειές, εξαγωγές και θα μειώσει την ενεργειακή και τεχνολογική εξάρτηση της χώρας»...
Λιγότερο από ένα ευρώ την ημέρα θα είναι η «πράσινη» αύξηση που θα πάρουν στις άθλιες αποδοχές τους οι συνταξιούχοι |
Ο πρωθυπουργός προσπάθησε με αυξήσεις - ψίχουλα και επιδόματα πτωχοκομείου να ξεγελάσει τα λαϊκά στρώματα, αφού πρώτα είχε απαιτήσει την υποταγή τους στην επιβολή μιας μακροχρόνιας λιτότητας. Σ' αυτή την κατεύθυνση ανακοίνωσε:
Το δρόμο της ενίσχυσης των εργοδοτών για τη συγκάλυψη της ανεργίας θα προωθήσει το ΠΑΣΟΚ με ακόμα μεγαλύτερη ένταση, διασαφήνισε ακόμα ο πρωθυπουργός. Χαρακτηριστικά ανέφερε ότι «θεσπίζουμε κίνητρα πρόσληψης για τους νέους, με γενναίο πρόγραμμα επιδότησης των σχετικών ασφαλιστικών εισφορών για τέσσερα χρόνια», ενώ για τα περίφημα ανασφάλιστα προγράμματα stage ανήγγειλε τη διαιώνισή τους μιλώντας για «επαγγελματική μαθητεία στον ιδιωτικό τομέα, με αξιοκρατικά κριτήρια».
Επίσης σημείωσε ότι «επανασυνδέουμε τα κίνητρα του επενδυτικού νόμου με τη δημιουργία θέσεων απασχόλησης». Ηταν ακόμα σαφής για τον αντεργατικό προσανατολισμό που θα ακολουθηθεί, τονίζοντας ότι «δε θα επιτρέψουμε σε κανέναν που εξυπηρετεί ιδιοτελή ή συντεχνιακά συμφέροντα να σταθεί εμπόδιο στις μεγάλες αλλαγές που ζητούν οι Ελληνες πολίτες - στις αλλαγές για τις οποίες έχουμε καθαρή εντολή» μιλώντας επίσης για «τόλμη να συγκρουόμαστε με όποιον και ό,τι στέκεται απέναντι στον πολίτη».