«Η νέα χαρτογραφία» είναι το θέμα της ενημερωτικής εκπομπής «Και το ταξίδι συνεχίζεται», την οποία επιμελείται και παρουσιάζει ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών Θεοδόσης Πελεγρίνης. Για τη νέα χαρτογραφία θα μιλήσει ο Νίκος Μπελαβίλας, ερευνητής του Εργαστηρίου Αστικού Περιβάλλοντος του ΕΜΠ. Ο κόσμος κατά τη 2η χιλιετία και ιδιαίτερα τον 20ό αιώνα διευρύνθηκε και απέκτησε τεράστιες διαστάσεις. Για να πραγματοποιήσουν τα μακρινά ταξίδια τους οι μεγάλοι θαλασσοπόροι, την εποχή των μεγάλων γεωγραφικών ανακαλύψεων, χρειάστηκαν νέους χάρτες και νέες μεθόδους για να τους φτιάξουν. Η συζήτηση θα επικεντρωθεί και στην εξέλιξη της χαρτογραφίας στους αιώνες που ακολούθησαν και κυρίως στον αιώνα που φεύγει. Ειδική αναφορά θα γίνει στο χάρτη του Ρήγα Φεραίου σε σχέση με το όραμα και τους αγώνες του (Δευτέρα, ΕΤ-1, 00.40).