Σε ένα ακόμη μέτρο για τη διευκόλυνση του μεγάλου κεφαλαίου να μην παίρνει ουσιαστικά μέτρα για τη μείωση της ατμοσφαιρικής ρύπανσης - και ειδικά των αερίων που προκαλούν το φαινόμενο του θερμοκηπίου, όπως το διοξείδιο του άνθρακα - από τις βιομηχανίες προχωρά η κυβέρνηση, κάνοντας χρήση της οδηγίας της ΕΕ για το εμπόριο ρύπων. Ετσι με Κοινή Υπουργική Απόφαση αποφάσισε να «βγάλει στο σφυρί» 10.000.000 τόνους δικαιωμάτων εκπομπής διοξειδίου του άνθρακα, τα οποία δεν διανεμήθηκαν δωρεάν στις βιομηχανίες για την περίοδο 2008-2012.
Σύμφωνα με το μηχανισμό που έχει τεθεί από την ΕΕ, καθεμία από τις ρυπογόνες μονάδες πρέπει να μη ρυπαίνει παραπάνω από το ύψος των δικαιωμάτων που της έχει διατεθεί δωρεάν, αλλιώς θα της επιβάλλονται πρόστιμα ύψους 100 ευρώ για κάθε επιπλέον τόνο διοξειδίου του άνθρακα που εκπέμπει. Για να γλιτώσουν το πρόστιμο, αλλά και για να εξακολουθήσουν να ρυπαίνουν ασύστολα, οι επιχειρήσεις έχουν τη δυνατότητα να στραφούν στο «Χρηματιστήριο Ρύπων» και να αγοράσουν επιπλέον δικαιώματα με την εκάστοτε χρηματιστηριακή τιμή, που αυτή τη στιγμή ανέρχεται στα 14 ευρώ τον τόνο ή από τις δημοπρασίες των αδιάθετων δικαιωμάτων, όπως αυτή που θα κάνει η κυβέρνηση. Το κόστος βέβαια για την αγορά των δικαιωμάτων αυτών θα το μετακυλίσουν στους καταναλωτές, δηλαδή στους ίδιους τους ...ρυπαινόμενους!
Το «εμπόριο ρύπων», όπως έχει επισημάνει επανειλημμένα ο «Ρ», αποτελεί απάτη, αφού όπως ομολογεί και η ίδια η ΕΕ επιλέχτηκε ως μέτρο για την καταπολέμηση των κλιματικών αλλαγών, επειδή είναι συμφερότερη για το κεφάλαιο και δεν ανακόπτει την κερδοφορία του.