Την ερχόμενη Δευτέρα θα συνεδριάσει για τη συγκρότησή του σε σώμα το ΔΣ της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδας. Χτες έγινε μια ακόμα άκαρπη συνεδρίαση, κατά την οποία κανένας υποψήφιος πρόεδρος δε συγκέντρωσε απόλυτη πλειοψηφία. Ο Χρ. Χρήστου (ΠΑΣΚ) πήρε 2 ψήφους, ο Δημ. Μπράτης (ΠΑΣΚ) 3, ο Β. Παλλιγιάννης (ΔΑΚΕ) 4 ψήφους, ενώ υπήρξαν και δύο λευκά.
Τη Δευτέρα, συμπληρώνονται 15 μέρες από την έναρξη της συνεδρίασης για συγκρότηση σε σώμα και, σύμφωνα με το καταστατικό, αν μέσα σε 15 ημέρες δε συγκροτηθεί το ΔΣ με απόλυτη πλειοψηφία, την 15η μέρα συγκροτείται με σχετική πλειοψηφία.
Την ίδια μέρα, θα συνεχιστεί και η συνεδρίαση του νέου ΔΣ της ΟΛΜΕ για τη συγκρότησή του σε σώμα.