Από την περιοδεία στο κέντρο στο Σχιστό |
Αντιπροσωπεία του ΚΚΕ, με επικεφαλής την Διαμάντω Μανωλάκου, μέλος της ΚΕ και βουλευτή του Κόμματος, περιόδευσε στους χώρους, εισπράττοντας την αγωνία των προσφύγων για το πώς θα φτάσουν στα σύνορα.
Η αντιπροσωπεία του Κόμματος μοίρασε στους πρόσφυγες την 4σέλιδη ανακοίνωση του ΚΚΕ για το Προσφυγικό, ενώ η Δ. Μανωλάκου με δήλωσή της κάλεσε τις Λαϊκές Επιτροπές, τα Σωματεία, τα Συνδικάτα, να εκφράσουν με κάθε τρόπο την αλληλεγγύη τους στους ξεριζωμένους και εγκλωβισμένους, αναδεικνύοντας τις ευθύνες των ΕΕ - ΝΑΤΟ - κυβέρνησης γι' αυτήν την κατάσταση.
Οπως δήλωσε, «οι χώροι προσωρινής φιλοξενίας του Σχιστού, με τη συντριπτική πλειοψηφία παιδιά και γυναίκες, μόνο προσωρινοί δεν θα είναι, αφού σχεδόν το σύνολό τους προέρχεται από το Αφγανιστάν και η ΕΕ δεν τους αναγνωρίζει ως πρόσφυγες. Ετσι είναι οι ιμπεριαλιστές, ληστεύουν χώρες και λαούς, δημιουργούν προσφυγιά και δυστυχία. Αυτή είναι η πολιτική ΕΕ, ΗΠΑ, ΝΑΤΟ και με αυτή συμφωνεί και την υλοποιεί και η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ - ΑΝΕΛ και έχει μεγάλες ευθύνες. Αυτή την πολιτική έχουν κάθε συμφέρον να πολεμήσουν και να γκρεμίσουν εργατική τάξη και λαϊκά στρώματα. Δείχνοντας ταυτόχρονα, με κάθε τρόπο, αλληλεγγύη και στήριξη απέναντι στον ξεριζωμό της προσφυγιάς».
Eurokinissi |
Χιλιάδες οι πρόσφυγες στους καταυλισμούς που στήνονται στους επιβατικούς σταθμούς του λιμανιού του Πειραιά |