Το Φεστιβάλ της ΚΝΕ και του «Οδηγητή», αυτός ο μοναδικός ζωντανός θεσμός, αγκαλιάζεται θερμά σε κάθε γωνιά της χώρας που κάνει την εμφάνισή του και αποτελεί αναμφισβήτητα, ένα κορυφαίο γεγονός για τη νεολαία και το λαό μας. Ενα παράδειγμα που επιβεβαιώνει περίτρανα τα παραπάνω είναι το διήμερο των κεντρικών εκδηλώσεων της Αρτας, στις 2 και 3 Σεπτέμβρη, που επισκέφτηκαν χιλιάδες νέοι, αλλά και άνθρωποι κάθε ηλικίας, συζήτησαν, αντάλλαξαν σκέψεις και προβληματισμούς και γλέντησαν με τους ήχους αγαπημένων καλλιτεχνών. Χαρακτηριστικά, για τον ενθουσιασμό που έδειξαν οι Αρτινοί για το Φεστιβάλ και την ανταπόκρισή τους στο κάλεσμα της Κομμουνιστικής Νεολαίας ήταν τα πρωτοσέλιδα των τοπικών...